Anasayfa / HyperV / Windows Server 2012 R2 üzerinde Hyper – V Kurulumu

Windows Server 2012 R2 üzerinde Hyper – V Kurulumu

Merhabalar bu yazımda Windows Server 2012 R2 üzerinde Hyper – V Kurulumu ve seçenekler hakkında sizi bilgilendirmeye çalışacağım.

1- İlk olarak Windows Server 2012 R2 (GUI) kurulu cihazımızda Server Manager’i açıyoruz. İster Add roles and features’ a tıklayarak

yada sağ üstten Manage altından Add roles and features’ a tıklayarak kurulumu başlatıyoruz.

2- Açılan sayfa da devam etmeden önce yapılmış olması gereken bazı adımlardan bahsediyor;

*Admin hesabında güçlü bir parola olsun.

*Network ayarları, statik ip adresi gibi konfigürasyonlarını yapmış ol.

*Şimdiki güvenlik güncellemelerini Windows Update üzerinden yüklemiş ol gibi uyarı niteliğinde yaparsanız iyi olur dediği adımlardan bahsetmiş. Next diyip devam ediyrouz.

3- Yükleme tipini seçiniz diyor. Rolü ve özelliklerini yani Hyper V’ yi istersen fiziksel veya sanal makinen de çalıştırabilirsin ya da çevirimdışı olarak sanal diskinde çalıştırabilirsin diyor.

Biz fiziksel makinemizde kullanmak istiyoruz. O yüzden “Role – based or feature – based installation” seçeneğini işaretliyoruz ve next’ e tıklıyoruz.

4- Hyper V’ yi nereye yükleyeceğimizi seçiyoruz. Server havuzundan server seç (Select a server from server pool) yada sanal hard(select a virtual harddisk) diske yükle diye iki seçenek var. Select a server from server pool’ u seçiyoruz. Next diyoruz.

5-Ekleyeceğimiz rolü seçiyoruz. Hyper V’ yi seçiyoruz ve next’ e tıklıyoruz.

6- Hyper -V’ yi seçtikten sonra karşımıza Add role and features wizard(Rol ekleme ve özelliklerini yükleme sihirbazı) sayfası gelecek. Hyper -V’ nin çalışması için gereken bazı özellikler var eklemeniz lazım diyor. Add features’ a tıklıyoruz.

7- Features sayfası’ nda ekli olanlar ve Add features’ dan sonra eklenenleri hangilerinin yükleneceğini gösteren sayfa geliyor. Next’ e tıklıyoruz.

8- Hyper – V sayfasına geçiyoruz. Burada iki adet not var. İlkinde bu rolü yüklemeden önce server üzerindeki ağ bağlantını kullanarak sanal swithcleri çalıştırmak için ayar yapabilirsin diyor. İkincisinde rol yüklendikten sonra Hyper – V manager’ i kullanarak sanal cihazları oluşturup konfigüre edebilirsin diyor. Next diyoruz. Not: rol dediğim şey bu anlatımda Hyper – V oluyor.

9- Sanal switchler için kullanabileceğin fiziksel gerçek ağ kartlarını sıralıyor. Kullanmak istediğinizi isterseniz bu adımda seçebilirsiniz isterseniz Hyper – V manager üzerinden de ayarlayabiliyorsunuz, sanal switch oluştururken. Next’ e tıklıyoruz.

10- “Allow this server…” diye devam eden cümle de bu server’ ın sanal makineler için canlı taşımaya alıp göndermesine izin veriyor musun gibisinden bişeyler diyor biz izin veriyoruz. Next diyoruz.

11- Sanal makinelerimizi ve makinelerimizin disklerini fiziksel makinemizde saklayacağınız yeri gösteriyor. Ben kolaylık olsun diye değiştirdim, ulaşılması daha kolay bir yere koydum.

12- Kurulumu başlatacağımız sayfaya geldik. Yüklenecekler hakkında özet bilgi veriyor. Restart the destination…. seçeneğini seçiyoruz. Kurulum yeniden başlatma isterse otomatik olarak yeniden başlatması için. Install’ a tıklıyoruz ve kurulum başlıyor.

13- Kurulumun ilerlemesini gösteriyor.

14- Yeniden başlatıyor ve yüklemeye devam ediyor. Bittiğinde installation succeeded diyor bu yazı çıkınca close diyip yüklemeyi bitirebiliriz.

15- Hyper-V manager’ i başlatmak için bir sürü yol var ben bunlardan Server Manager üzerinden çalıştırılışını göstereyim.

 

 

 

Hakkında omerfarukaydin

İlginizi Çekebilir

Hyper-V SCSI Disk Bağlantısı

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Hyper-V üzerinden sanal olarak oluşturduğumuz diskleri scsi olarak ekleyeceğiz. scsi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Tema indir