Anasayfa / İşletim Sistemleri (O.S.) / Sysprep (System Preparation Tool) İmaj Hazırlama

Sysprep (System Preparation Tool) İmaj Hazırlama

Sysprep imaj ne işimize yarar. Kısaca aynı özellik ve uygulamalara sahip bir sürü bilgisayara kurulum yapacaksak tek tek hepsine sıfırdan kurulum yapmak yerine bir adet ana kurulum yapıp içine istediğimiz  program ve dosyaları yükleyip sysprepli imaj dosyası oluşturuyoruz ve bu imaj diski kurulum yapacağımız tüm bilgisayarlara klonluyoruz. Tüm makineler açılışta sıfırdan kurulum yapmak yerine windows’ un kişiselleştirme ekranından başlayacak. Programları yüklerken yeniden başlatma istediği takdir de yeniden başlatmaları manuel olarak yapıyoruz ve her seferinde yeniden başlatma isteğini audit mod da yapıyoruz. Eğer ki audit mod da yapmaz isek imajımızı yükleyeceğimiz tüm bilgisayarlar aynı SID’ i alır. SID kısaca bilgisayarın eşsiz id’ si gibi düşünebiliriz. Her bilgisayarın aynı id’ ye sahip olması şirket ortamlarında sıkıntı çıkarabilir takip açısından bu yüzden yeniden başlatmalar da sysprep öncesinde audit modda başlattığımız dan emin olmalıyız.  Öncelikle Sysprep nasıl yapılır gösterelim. Audit modda yeniden başlatma için tıklayınız.

1- Windows kurulumuna başlıyoruz. Personalize ya da diğer windows sürümlerinde bilgisayara isim verdiğimiz sayfaya geldiğimiz de Ctrl + Shift + F3′ e basıyoruz. Öncesinde windows kurulumu için tıklayınız.

2- Eğer ki doğru gidiyorsak bizden kişiselleştirme bilgisi almadan direk Administrator olarak windowsumuz açılacaktır.

3- Masa üstümüz açılıyor. Burada yapmamız gereken işlemleri yapıyoruz. Audit mod dan çıkmamaya dikkat ediyoruz. Windows +R çalıştırı açıyoruz. Sysprep yazıyoruz. Çalıştırıyoruz.

4- Bir klasör için Sysprep uygulaması gelecek o uygulamayı başlatıyoruz.

5- System Preparation Tool açılıyor. System Cleanup Action sekmesi Enter System Out- of Box Experience (OOBE) seçiyoruz. Generalize kutucuğunu seçiyoruz. Shutdown Options’ da Shutdown seçip OK diyoruz. Diskimiz artık master disk olarak kullanabilir çoklu yükleme işlemlerinde kullanabiliriz.

Sysprep imajımız düzgün çalıştığın dan emin olmak için makineler arasında Sid karşılaştırması yapalım. Sid nasıl öğrenilir tıklayınız.

Hakkında omerfarukaydin

İlginizi Çekebilir

Windows 10 Üzerine Windows Fotoğraf Görüntüleyici’ sini Ekleme

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Windows 10 üzerinde eski windows sürümlerinde olan Windows Fotoğraf Görüntüleyici uygulamasını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Tema indir