Anasayfa / HyperV / Windows SID(Security Identifier) Öğrenme

Windows SID(Security Identifier) Öğrenme

İşletim sistemlerinin kurulumu sırada oluşturduğu ve her yeni kurulumda bir öncekinden bağımsız olarak aldığı kimliğe denmektedir. Sysprepli imajdan kurduğumuz iki makine arasında sid’ leri karşılaştıracağım. 2 sid’ de farklıysa eğer Sysprep düzgün yapılmış demektir. Sysprep yapmak için tıklayınız.

1- Sysprep imajdan yüklediğimiz makinlerimizi başlatıyoruz sırayla ve kurulumlarını tamamlıyoruz. Country or Region= Turkey, App language= Turkish, Keyboard=Turkish Q, Time Zone= UTC+2 İstanbul bu bazı kurulumlarda UTC +3 olabilir.

2- Kullanıcı sözleşmesini kabul ediyoruz.

3- Use express Settings,  Hızlı ayarları kullan’ ı seçiyoruz.

4- Ben sysprep imaj hazırlarken içine makinenin sid’ ini gösteren Windowsun Command üzerinde çalışan PsGetSid tool’ unu koymuştum. Bu imajı kullanarak yüklediğim tüm makinelere otomatik eklenmiş olarak geliyor. Psgetsid indirmek için tıklayınız. 

5- Psgetsid’ ın olduğu dizin, klasör ya da masaüstü tool neredeyse shift + sağ click yapıyoruz. Open command here diyoruz. psgetsidi direk başlatmak için böyle hızlı bir kısayol kullanıyoruz.

6- PsGetSid64.exe yada ps yazıp tab’ a basıp enter’ a tıklıyoruz. Psgetsid çalışıyor cihazımızın sid’ lerini gösteriyor. Ben 2 makinem de de sırayla yaptım ve sid’ lerim farklı. Sysprep düzgün çalışıyor yani.

 

Hakkında omerfarukaydin

İlginizi Çekebilir

Windows 10 Üzerine Windows Fotoğraf Görüntüleyici’ sini Ekleme

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Windows 10 üzerinde eski windows sürümlerinde olan Windows Fotoğraf Görüntüleyici uygulamasını …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir