Anasayfa / HyperV / Hyper V Manager Sanal Makine Oluşturma

Hyper V Manager Sanal Makine Oluşturma

Merhaba arkadaşlar bu yazımda Hyper V üzerinde sanal makine oluşturmayı göstereceğim. Öncelikle Hyper V Manager yüklememiş olmamız gerekiyor. Buradan Windows Server 2012 R2 üzerinde Hyper V Manager nasıl kurulur bakınız. Hyper V kuruluysa çalıştırıp aşağıdaki adımları takip ediyoruz.

1- Sağ taraftaki Actions menüsü altından New’ e tıklıyoruz. 3 seçenek çıkıyor. New virtual machine tıklıyoruz.

2- Burada açıklama yazısı yer alıyor. Kurulum öncesinde izleyeceğin adımlar ve kurulum sırasında yapmakta olduğun adımlardan bahsediyor. Do not show this page again seçeneği var onu seçersek bir sonraki kurulumda bu sayfayı göstermez.

3- Sanal makinenin Generasyon tipini seçiyoruz. Şimdilik generation 1 dememiz yeterli daha sonra farklarına değineceğim.

4- Startup memory sanal makinemize başlangıçta kaç mb. ram vereceğimizi ayarlıyoruz. Default ta 1024 gelir. Ben 2048 mb. yani 2 gb. ram veriyorum. Use dynamic Memory for this virtual machine seçeneği var. Eğer bunu seçersek sanal makine başlangıç da verdiğimiz ram ile çalışmaya başlıyor ihtiyaç haline göre kullandığım rami azaltıyor ve ya arttırıyor. Daha sonradan makinemizin settings’ ine gidip bu dinamik ram miktarına bir üst sınır verebiliyoruz. Şimdilik gerek duymadım ama ileride anlatacağım konularda dynamic kullanıp faydasından bahsedeceğim.

5- Sanal makinemizin internet ayarı istersek fiziksel cihazımızın nic’ i üzerinden internete çıkarabiliriz. İstersek Sanal switchden private network oluşturup seçebiliriz fakat şuan ihtiyacımız yok not connected diyoruz. Genelde ağ ayarları kurulumdan sonra settings üzeriden daha detaylı ayarlanır.

6- Sanal makinemiz için bir de sanal disk oluşturuyoruz ya da var olan sanal diskimizin yolunu gösteriyoruz seçiyoruz. Biz şimdi create virtual harddisk diyip yeni bir sanal disk oluşturuyoruz. Buradan oluşturduğumuz disk dynamic expanding yani ramimiz gibi kaç girersek girelim fizikselden ihtiyacı olan kadar yer kaplıyor. Bir anda fizikselden girdiğimiz gigabyte kadar götürmüyor. Doldukça büyüyor.

7- Şimdi bu sanal makinemize işletim sistemi yüklememiz lazım ister sonra yükleriz ister iso windows işletim sistemimizin yolunu gösteririz. Makinemiz direk bootlu olarak kuruluma başlar. Ben yolu gösteriyorum.

8- Finish diyoruz. Hyper v Manager üzerinde sanal makinemiz oluşuyor.

9- Makinemiz üzerinde sağ tıklayıp start diyoruz, connect diyip ekran üzerinde kullanmaya başlıyoruz.

 

 

Hakkında omerfarukaydin

İlginizi Çekebilir

Hyper-V SCSI Disk Bağlantısı

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Hyper-V üzerinden sanal olarak oluşturduğumuz diskleri scsi olarak ekleyeceğiz. scsi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Tema indir