Anasayfa / HyperV / Domain Controller (DC) – ADC Ortam Oluşturma

Domain Controller (DC) – ADC Ortam Oluşturma

Arkadaşlar bir önceki yazımızda test ortamımız için bir sürü child makine oluşturmuştuk. Bu yazımız da test ortamımız için DC server ve ADC Server ( yedekli çalışmak için) kuracağız. Kuruluma başlamadan önce sanal makinelerimiz için sanal ağ oluşturup makinelerimizi sanal ağ ortamına bağlıyoruz. Bağladıktan sonra ise DC Server ve ADC Server üzerinde statik ip yapılandırması oluşturacağız.

1- Hyper V Manager üzerindeki sanal makinelerimizi settings kısmından oluşturmuş olduğumuz sanal ağa alıyoruz. Tüm cihazları alabiliriz.

 

2- Dc Server yapacağımız makineyi çalıştırıyoruz. Sağ alttaki ağ simgesi üzerinde sağ tıklıyoruz. Open Network and Sharing Center’ ı açıyoruz.

 

3-Open Network and Sharing Center’ da sol menüden Change adapter settings’ i seçiyoruz.

 

4- Ethernetimize sağ tıklıyoruz. Properties’ i açıyoruz.

 

5- Ethernet Properties üzerinden Internet Protocol Version 4 (TCP/IP4)’ ü seçiyoruz.

 

6- Use the following IP Adress ve Use the following DNS Server Adresses’ seçerek elle ip adresi, gateway ve dns atıyoruz. Bu ip adresini IPV4 üzerinden locale ayrılmış ip adreslerinden seçerek veriyoruz. Local de kendi ağ ortamımızda kullanabileceğimiz ip adres blokları şu şekildedir; 10.0.0.0 – 10.255.255.255,
172.16.0.0 – 172.31.255.255, 192.168.0.0 – 192.168.255.255 bu adres bloklar ve aralıklarını kullanabiliriz. Ben 192.168.1.0 adresini kullanacağım.

 

7- 2. makinemizi ADC Server yapacağımız sanal makinemizi de çalıştırıp aynı ayarları onun içinde yapıyoruz. Fakat DNS adresini 192.168.1.11 ilk makinemizle aynı bırakıyoruz. Her sorgusunu birinci makinemize yapsın, konuşa bilsinler diye. Artık DC ve ADC serverlarımızı kurmaya başlayabiliriz.

 

Hakkında omerfarukaydin

İlginizi Çekebilir

Windows Deployment Services Multicast

Merhabalar, Bir önceki yazımızda WDS den bahsetmiştik. Şimdi ise WDS Multicast özelliğinden bahsedeceğim. Örneğin elinizde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Tema indir