Anasayfa / Windows Server 2012 R2 / Active Directory / Active Directory Schema Schema Master Snipping Tool’ a Ekleme

Active Directory Schema Schema Master Snipping Tool’ a Ekleme

Merhaba arkadaşlar bugün Active Directory üzerindeki FSMO rollerinden olan Active Directory Schema Master dan ve kullanımından bahsedeceğim.

Genel olarak Active Directory Domain Servisi üzerinde FSMO rolleri (Flexible Single – Master Operations) vardır. Bu roller Schemma Master, Domain Naming Master, Relative Identifier Master(RID), Primary Domain Controller Emulator(PDC), Infrastructure Master. Bu rollerden RID, PDC ve Infrastructure Active Directory Users and Grops(RUN üzerinde “dsa.msc” olarak çalıştırdığımız )’ un üzerindedir. Domain Naming Master ise Active Directory Domains and Trusts’ ın üzerindedir. Schema Master ise herhangi bir yerde ekli değildir. DLL olarak yükleyip mmc konsolundan yönetebiliyoruz.

Schema ne işe yarıyor dersek kısaca objelerin/nesnelerin (user, group,…) özelliklerini üzerinde saklayan ve sadece üzerine yazılmasına izin veren veritabanı gibi düşünebiliriz.

Bu işleme başlamadan önce ADDS rolünü kurmuş olmanız gerekmektedir. Kurulum için tıklayınız.

1- Çalıştır/Run açıyoruz. Kısayolu Windows + R. CMD’ yi çalıştırıyoruz.

 

2- “regsvr32 schmmgmt.dll” yazıp enter’ a basıyoruz. Doğru yazdıysak aşağıdaki gibi succeeded yazısını alırız.

 

3-Çalıştır/Run açıyoruz. Kısayolu Windows + R. MMC’ yi çalıştırıyoruz.

 

4- File menüsü altından “Add/Remove Snap-in” ‘e tıklıyoruz.

 

5- Active Directory Schema’ yı seçip add diyip, mmc konsolu üzerinden yönetebiliyoruz. Eğer burada bunu görmüyorsanız ya schema dll dosyasını yüklememiş siniz demektir. Öncelikle onu yükleyip tekrar deneyin.

 

6- Artık Schema Masterı kullanabiliriz.

Hakkında omerfarukaydin

İlginizi Çekebilir

Windows Deployment Services Multicast

Merhabalar, Bir önceki yazımızda WDS den bahsetmiştik. Şimdi ise WDS Multicast özelliğinden bahsedeceğim. Örneğin elinizde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Tema indir