Anasayfa / Windows Server 2012 R2 / Active Directory / FSMO (Flexible Single-Master Operation) Rollerini Additional Domain Controller üzerine Taşıma

FSMO (Flexible Single-Master Operation) Rollerini Additional Domain Controller üzerine Taşıma

Merhaba Arkadaşlar bugün DC-ADC ortamında FSMO rollerini ADC rolünü taşıyan sunucuya bir kaç basit işlemle taşıyacağız.

FSMO rolleri nelerdir; PDC Emulator, RID Master, Schema Master, Domain Naming Master, Infrastructure Master

Öncelikle bu işlemlere başlamadan önce DC ve ADC rollerini sırayla sunucularımıza kuralım. Kurulumlar için; DC için, ADC için tıklayınız. Ondan sonra Schema Master’ı DC üzerinde eklemek için tıklayınız.

1- Öncelikle size ayrı ayrı DC ve ADC ortamımı gösteriyorum.

 

2- FSMO rollerinin yerini öğrenmek için herhangi bir sunucumdan CMD’ yi çalıştırıp. “netdom query fsmo” sorgusunu çalıştırıyorum. Bu sorgu bize rollerin nerede olduğunu gösteriyor. Default’ da hepsi DC1 üzerinde gelir. İstersek rollerini paylaştırabiliriz.

 

3- Rollerin bulunduğu servislerin yönetim araçları üzerinde operation masters’ da rolleri taşımak istediğimiz sunucuyu seçiyoruz. Bir önceki yazımda hangi servis hangi yönetim aracı üzerinde bulunuyor söylemiştim. Ben şimdi Schema Master’ da nasıl yapılıyor onu göstercem. Geri kalan servis yönetim araçlarında birebir aynısını yapıyoruz. Böylelikle taşıma işlemleri gerçekleşiyor.

 

4- Command Line üzerinden herhangi bir sunucu üzerinde rolleri transfer etmek için cmd’ yi çalıştırıyoruz. Sırasıyla bu komutları çalıştırıyoruz. ntdsutil->roles->connections->connect to server dc2(buraya rolleri taşıyacağımız sunucunun adını yazıyoruz.)->q yada quit -> ? yazıp enter’ a basarsak rollerin nasıl transfer edileceği yazıyor. Sırası farketmez istediğinizi transfer edebilirsiniz hepsini etmek zorunda da değilsiniz. “transfer naming master” diyorum ilk rol taşımama başlıyorum.

 

5- Ben tüm hepsini transfer ediyorum.

 

6- Tüm taşıma işlemleri bittikten sonra tekrar fsmo ların yerini sorguluyorum. DC2 üzerinde olduğunu görüyorum.

Hakkında omerfarukaydin

İlginizi Çekebilir

Windows Deployment Services Multicast

Merhabalar, Bir önceki yazımızda WDS den bahsetmiştik. Şimdi ise WDS Multicast özelliğinden bahsedeceğim. Örneğin elinizde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Tema indir