Anasayfa / HyperV / HyperV-Manager Üzerinde Sanal Disk Oluşturma

HyperV-Manager Üzerinde Sanal Disk Oluşturma

Merhaba arkadaşlar, bugün HyperV – Manager üzerinde sanal disk oluşturmayı ve sanal disk oluştururken karşımıza çıkan seçeneklerden bahsedeceğim.

Başlamadan önce HyperV Manager yüklemek için tıklayınız.

1- Hyper v manager’ i açıyoruz. Sağ panelin en üstünde new seçeneğine tıklayıp harddiski seçiyoruz. Yeni sanal disk sihirbazı açılıyor.

 

2- VHD ve VHDX olarak 2 tane sanal disk formatı karşımıza çıkıyor. VHD maksimum 2 TB. boyut kadar sanal disk oluşturma imkanı sağlıyor ve eski bir format. VHDX daha yeni bir format 64 TB boyuta kadar sanal disk oluşturmamıza imkan tanıyor. Windows Server 2012 işletim sistemi sürümünden öncesinde desteklenmiyor. Güç kesintilerine, voltaj düşüklüğü gibi diski sarsacak durumlara karşı dayanıklıdır. Tabiki de VHDX formatını seçmek daha mantıklı.

 

3-Bu aşamada diskin tipini seçiyoruz. 3 adet disk tipi var. Bunlardan;

Fixed size: vereceğimiz boyut kadar alanı fiziksel diskimizden ayırıyor içi boş olsa bile fiziksel diskten bizim verdiğimiz boyut kadar alan kaplıyor.

Dynamically expanding: Vereceğimiz boyut ne olursa olsun disk dolmaya başladıkça fiziksel diskimizden alan azalıyor. Fiziksel diskten daha yüksek boyut verilebiliyor, fakat fiziksel disk alanı kadar dosya yazabiliyoruz.

Differencing: Master – clone makineler oluşturulurken kullanılan disk türü. Oluşturduğumuz disk kendini masterdan başlatıyor, başlangıçta 4 mb üzerine dosya ekledikçe boyutu artıyor.

Ayıracağımız alan belli de olsa dynamically kullanmak daha avantajlıdır. Disk yazıldıkça fiziksel diskimizin alanı azalır, bir anda azaltmaya gerek yok.

 

4- Sanal diskimize bir isim veriyoruz ve kayıt yerini seçiyoruz.

 

5- Yeni boş harddisk oluşturup bu diskin boyutunu ayarlıyoruz. İstersek bu diske fiziksel herhangi bir diskimizi kopyalayabilir fiziksel diskimizin aynısından sanal ortama da aktarmış oluruz.

 

6- Summary, özet kısım olarak düşünebiliriz. Seçtiğimiz ayarları bize özetliyor, sihirbazı başarıyla tamamladınız, finish diyerek diski oluşturuyoruz.

Hakkında omerfarukaydin

İlginizi Çekebilir

Hyper-V SCSI Disk Bağlantısı

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Hyper-V üzerinden sanal olarak oluşturduğumuz diskleri scsi olarak ekleyeceğiz. scsi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Tema indir