Anasayfa / İşletim Sistemleri (O.S.) / Server Manager Merkezi Yönetim

Server Manager Merkezi Yönetim

Merhaba arkadaşlar, Bu yazımız da tek bir Server Manager üzerinden domain ortamımızdaki server işletim sistemine sahip makineler yada sanal makinelerin yönetimini anlatacağım. Bu merkezi yönetim bize gruplandırma yada ortamımızdaki cihazların hangisinde hangi roller var tek tek kontrol etmemizi yada herhangi birine hızlıca rol yüklemeyi kolaylaştırır. Çok server işletim sistemli ortamlarda makinelere daha rahat ulaşmamıza olanak tanır.

Başlamadan önce bir domain ortamı oluşturalım ve domain ortamına Windows Server 2012 ve daha üstü işletim sistemine sahip makineler kuralım. Domain ortamı oluşturmak için tıklayınız. Windows Server 2012 R2 işletim sistemi kurulumu için tıklayınız.

Not: Yönetmek istediğimiz makineleri yada sanal makineleri domain ortamımıza eklememiz gerekmektedir.

1- Herhangi bir Windows Server 2012 ve üzeri kurulu makineden Server Manager’ i açıyoruz. Manage menüsü altından Create Server Group diyoruz.

 

2- Açılan pencere de Server Pool menüsü altında listelenen makinelerden hangisini merkezi yönetime dahil edeceksek seçip Selected menüsü altına sağ ok simgeli butona tıklayarak ekliyoruz.

 

3- Tüm eklemelerimizi bitirdikten sonra Server Group Name kısmına bir isim veriyoruz. Meselan benim ortamımda 2 tane domain controller var. Bunları yönetmek istediğim için isim olarak DomainC verdim.

 

4- Ekledikten sonra OK’ a tıklıyoruz. Sol yan menüye DomainC isminde tab geldi üzerine gelerek makinelerimizi görebiliyoruz.

 

Hakkında omerfarukaydin

İlginizi Çekebilir

Windows 10 Üzerine Windows Fotoğraf Görüntüleyici’ sini Ekleme

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Windows 10 üzerinde eski windows sürümlerinde olan Windows Fotoğraf Görüntüleyici uygulamasını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Tema indir