Anasayfa / Windows Server 2012 R2 / DNS / DNS Kayıt Türleri

DNS Kayıt Türleri

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda DNS üzerindeki kayıt türlerinden bahsedeceğiz. Öncelikle DNS rolünü kurulumunu yapmadıysak linke bir göz atalım. DNS kayıtları belli başlı ip adreslerinin isimsel olarak kayıtlarını tutar. İsimden sorgu yaptığımızda bizi tuttuğu ip adresine götürür. Rakamları hafızada tutmak zor olduğundan isim olarak akılda kalmak kolay olacağından, ip adreslerini isimsel olarak hafıza da tutar. Aynı zamanda isimden ip adresi- ip adresinden isme sorgulama yaptırır.

1-A-AAA kaydı. Bu kayıt türü aklınıza gelebilecek tüm sorgulamalar için kullanılabilir. Örneğin www, ftp vb. gibi. Şirketinizin local domain ismi ornek.com ise ve DNS üzerindeki zone’ unuzda www. kaydı yok ise sitenizi farklı bir hosting firması üzerindeyse local şirket içindeki hiç bir bilgisayar o siteye ulaşamayacaktır. A kaydı açmak için Dns üzerinde zone içerisinde sağ tık yaparak New Host (A or AAAA)… tıklıyoruz.

 

2- www yazıyoruz. Eğer ki web sitemiz aradıysa IIS sunucumuzun ip adresini dışarıda farklı bir host firmasındaki sunucudaysa o hostun ip adresini yazıyoruz.

3- www.aydin.com’ a ping attığımızda dns den bize dönecek cevap verdiğimiz ip adresi olmalıdır ve Dns o sunucuya ulaşabiliyor mu? Ulaşıyorsa ttl değeri döner. Böyle bir sunucum olmadığı sunucudan geri dönen paket olmadığı için bende ttl değeri dönmeyecek.

 

4- CNAME kaydı yani takma ad kaydı. Örneğin www kaydı açmıştık. 192.168.1.50 ip adresine bağlamıştık. www.aydin.com. Bir tane cname kaydı açalım web.aydin.com yazanlarda www.aydin.com’ la aynı ip adresine erişsin. Aynı şekilde zone içinde sağ tıklayarak CNAME diyoruz.

5- web yazıyoruz. FQDN browse diyip www.aydin.com olan kaydı seçiyoruz.

 

6- DNS üzerinde aşağıdaki gibi kayıdımız oluştu.

 

7- Ping atıyoruz ve bizi www kaydını sorguluyormuşuz gibi davranıyor.

 

8- Mail Exchanger kaydı. Ortamımızda bir mail sunucusu varsa onu göstermek için açılan kayıt.

 

9- Bir tane mail sunucusunu göstermek için A kaydı açıyoruz. Açtıktan sonra mx kaydını bu açtığımız A kaydını gösteriyoruz.

 

 

Hakkında omerfarukaydin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir