Anasayfa / Windows Server 2012 R2 / DNS / DNS Zone Türleri

DNS Zone Türleri

Dns sunucuları üzerinde istek yaptığımızda bizi sunucuya ulaştıracak kayıtlar vardır. Bu kayıtlarıda karışıklık olmaması adına zone zone turarız. Örneğin www.aydin.com.tr adresinde DNS sondan başlayarak çözümleme yapar. Bu adres için tr zone’ u altında com zone altında aydin zone bulunmaktadır, bunun altında ise bizi www.aydin.com.tr adresine ulaştıracak www isimli A kaydı bulunmaktadır. Bu bizi www.aydin.com.tr sunucusuna götürür. Oradan da bize bu adresde ne varsa o döner.

Local DNS serverlarımızda ise durum biraz daha farklı ve basit ortamımızda ulaşmak istediğimiz içimizde olan kayıtları tutarız zonelarda. Örneğin; ftp sunucumuz, mail sunucumuz, web sunucumuz gibi. Zone oluşturmadan önce DNS kurmak için tıklayınız.

1- DNS Manager açıyoruz. Forward Lookup Zone sağ tıklayıp, New Zone diyoruz.

 

2- Zone kurma sihirbazı açılıyor ve zone oluştururken bize yardımcı olacağını söylüyor.

 

3- Primary Zone: Bu DNS Manager üzerinde sıfırdan açılacak bu Dns üzerinde tutacağımız zone türüdür.           Secondary Zone: Farklı bir Dns Manager üzerindeki Zone’ u buraya kopyalar ve o zone üzerindeki sorguları kendi üzerinden döndürebilir. Kısacası load balance lı çalışan zone gibi düşünebiliriz.                                           Stub Zone: Başka bir Dns Manager üzerindeki NS, SOA ve A kayıtlarını üzerinde tutar ve bu kayıtları değiştiremez ekleyemez.

 

4- Bir tane aydin.com adı altında zone oluşturuyorum.

 

5- Yeni bir zone açıyorsak backup taki bir zone oluşturmuyorsak, create new file seçeneğini seçerek ilerliyoruz.

 

6- Zone kayıtlarını otomatik update etsin mi yoksa kayıtları elle mi açalım ben elle açıyorum o yüzden Do not allow dynamic updates diyorum.

 

7- Finish diyerek zone oluşturma işlemini tamamlıyorum.

Hakkında omerfarukaydin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Tema indir