Anasayfa / Windows Server 2012 R2 / DNS / DNS Forwarders

DNS Forwarders

Merhabalar geçen yazımızda DNS Zone türlerinden bahsetmiştik. Forwarderlar DNS’ in kendi zone unda bulamadığını başka bir DNS’ e gidip sor dediğimiz ayarıdır. Sırasıyla istediğimiz kadar forwarders ekleyebiliriz. Farklı zoneları tuttuğumuz 2. bir lokal DNS sunucumuz var ise lokal DNS ide gösterebiliriz.

Başlamadan önce DNS rolümüzü kurmak için tıklayınız.                                                                      Zone oluşturmak için tıklayınız.

1- DNS Manager üzerinde DNS sunucumuza sağ tık yapıyoruz. Properties’ i açıyoruz.

 

2- Forwardes sekmesine gelip, edit butonuna tıklıyoruz.

 

3- DNS sunucumuzun ip adresini yazıyoruz. Örneğin lokal DNS ise bendeki 192.168.1.11 iç ağımda DNS sunucusuna verdiğim ip adresi budur. Yada public bir DNS ip adresi Google 8.8.8.8 gibi.

 

4- Gördüğümüz gibi ip adresimizi çözümledi. Yeşil tık aldı.

 

5- DNS2 sunucumuz üzerinde hiç bir zone yok. DNS servisinin çalışma mantığını anlatmıştım size. Local cache- Zone- Conditional Forwarder- Forwarders- Root hints sıralamasıyla gidiyor. Aşağıdaki gibi hiç bir zone um yok

 

6- DNS2 makinesi üzerinde sorgulama yaptığımda istek nereden geliyor. Tabiki de forwarders kısmına eklediğim DNS sunucusundan geliyor.

Hakkında omerfarukaydin

İlginizi Çekebilir

Windows Deployment Services Multicast

Merhabalar, Bir önceki yazımızda WDS den bahsetmiştik. Şimdi ise WDS Multicast özelliğinden bahsedeceğim. Örneğin elinizde …

1 Yorum

  1. müthiş sade ve net anlaşılabilir makale olmuş elinize sağlık kafamdaki soru işaretlerini kalktı 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Tema indir